Zábavky na dlhé chvíle
Hry, pri ktorých nepotrebujete doslova nič. Žiadne pomôcky, nástroje, hračky, ba ani priestor, prípravu či spoločnosť. Ideálne na zabavenie detí pri dlhých cestách autom či vlakom, v čakárni u lekára, alebo v rade pred pokladňou. Rovnako sa pobavia malí i veľkí.
Vo dvojici
- Roztvor mi ruku. Jeden z dvojice (rodič) drží ruku pevne zovretú v päsť (môže v nej aj niečo drobné ukrývať – mincu, bonpar apod.), druhý sa ju snaží roztvoriť.
- Capni ma. Jeden z dvojice drží ruky pred sebou dlaňami nahor. Druhý dá ruky dlaňami nadol nad ruky prvého, asi 5 cm. Nesmú sa dotýkať, ale mali by byť tesne nad sebou. Prvý sa snaží capnúť druhého zvrchu po rukách. Druhý uhýba – sťahuje ruky smerom k sebe. Keď sa prvému podarí druhého trafiť, vymenia si úlohy.
- Chyť ma. Prvý vystrie ruku pred seba dlaňou nahor. Druhý ho rukou ťapká po dlani a hneď rýchlo ruku odtiahne. Prvý sa ho snaží chytiť. Keď sa mu to podarí, vymenia si úlohy.
- Prepletanec. Vystri ruky pred seba, prekríž ich, otoč palcami dole a chyť sa prepletením prstov. Potom ohýbaj ruky (už stále spojené) v lakťoch a oblúkom smerom dole, k sebe a dohora ich otoč. Druhý ti potom ukáže (nesmie sa dotknúť!), ktorým prstom máš pohnúť. Budeš prekvapený, ako sú tvoje hemisféry pomotané!
- Čítanie z pier. Jeden z dvojice bez hlasu výrazne perami formuluje slová nejakej známej riekanky, pesničky, porekadla apod. Druhý sa snaží spoznať, o čo ide. Úlohy si môžu vymieňať.
- Na drsňáka. Obaja hráči vystrčia zo zatvorenej ruky spojený ukazovák a prostredník (ako keď sa prisahá). Striedavo sa nimi čo najsilnejšie udierajú (prsty o prsty). Kto to vydrží dlhšie a kto sa prvý vzdá?
- Kameň, papier, nožnice. Klasika, ktorú netreba vysvetľovať. Pre menšie deti je to však po prvý krát novinka, ktorá na dlho zabaví.
Dokážeš to?
- Vyplaziť jazyk skrútený do ruličky.
- Dotknúť sa jazykom nosa.
- Vtiahnuť líca medzi zuby a hýbať perami – ako ryba.
- Hryznúť si do spodnej pery, hornú peru vystrčiť dohora a nafúknuť líca – syseľ.
- Spodnú peru vystrčiť a ohnúť smerom dole, na miesto hornej pery vyplaziť jazyk – černoško.
- Na oboch rukách spojiť špičku ukazováka a palca tak, aby sa medzi nimi vytvoril kruh. Ostatné prsty mierne pokrčené naširoko roztvoriť, ako keby držali loptičku. Obe ruky si ako okuliare pripraviť na líca a preklopiť smerom dohora naruby na oči. Vytvoria sa tak okuliare s prilbou – ako pilot.
- Otočiť jazyk spodkom hore.
- Chytiť sa rukami za uvoľnené líca a triasť nimi (von a dnu) – vydáva to mľaskavé zvuky ako kačica vo vode.
- Zároveň sa hladkať po bruchu a druhou rukou si búchať po hlave – ako opica.
- Chytiť sa rukami za chrbtom, jednou zhora, druhou zdola.
- Hvízdať na prstoch.
- Bruchomluvectvo – nacvičovať rozprávanie bez pohybu perami.
- Ohnúť na všetkých prstoch naraz iba posledný článok – strigine pazúre.
- Dotknúť sa palcom predlaktia tej istej ruky. Možno si k tomu dopomôcť druhou rukou.
- Postupne prekrížiť všetky prsty jednej ruky – vyložiť si prostredník na vystretý ukazovák, potom prsteník na prostredník a malíček na prsteník tak, aby držali takto založené.
- Prsty spojené, vystreté, striedavo rozpájať: 1.medzi prostredníkom-prsteníkom 2. medzi ukazovákom-prostredníkom a prsteníkom-malíčkom.
- Húkať na rukách ako sova.
Jazykolamy
Hovor rýchlo viackrát za sebou:
- Nenaolejuje-li ji Julie, naolejuji ji i Julii já.
- V našej peci myši pištia, v našej peci psík spí.
- Pes spí, psy spia.
- Strč prst skrz krk.
- Železo železo oželezilo si sa. Koleso koleso okolesilo si sa.
- Poslali ma naši k vašim, aby prišli vaši k našim. Ak neprídu vaši k našim, tak neprídu naši k vašim.
- Šiel pštros s pštrosicou a pštrosíčatami.
- Šašo vešia osušku.
- Tak ty takto, tatko!
- Šla Prokopka po Prokopa, poď Prokope po priekope, poď Prokope poď domov.
- Brat akrobat.
- Dolár-libra-rubeľ.
- Hlavnú rolu Lorda Rolfa hral Vladimír Leraus.
- Išli krty na maškrty, prvý, druhý, tretí, štvrtý. Piaty robil nanič vrty, nevzali ho na maškrty.
- Juro neruj Jura!
- Kvapka kvapla, klapka klapla.
- Taktika tatka praktika.
ZuzanaPi sep 17, 2010 at 7:28 pm
…tak pri čakaní už žiadna nuda :O)
…zatiaľ len jeden ďalší námet- spomenula som si, ako sme si krátili čakanie v rade na obed na ZŠ – PÍSANIE NA CHRBÁT – vo dvojici – jeden píše (jemne ukazovákom po chrbte druhého) slovo po písmenkách… myslím že by sa to dalo hrať trochu pozmenené aj s menšími deťmi – kreslenie jednoduchých obrázkov napr.srdiečko, obláčik, dom, slniečko, auto, kvietok a pod.