Za mamičku…za otecka…
Toto neľúbim, nechcem jesť, nemám hlad. Aj vy počujete tieto slová takmer pri každom jedle? Možno vám niektoré nápady ako stolovať s malými deťmi pomôžu problémy s jedením vyriešiť.
- Použite vykrajovátka (pôvodne formičky na pečenie, alebo nepoužité z plastelínového setu). Vytvoríte tak najrôznejšie tvary (zvieratká, dopravné prostriedky) napríklad z papriky, syru, chleba, jablka apod.
- Vytvorte na tanieri obrázok. Naše obľúbené je auto vykrojené z chleba, kolesá má napríklad z reďkovky, okná z papriky, svetlá zo syra atď.
- Pripravujte jedlo spolu s dieťaťom. Väčšia šanca, že niečo zje, ak si to samo navarí. Ideálna na to je minipizza, zeleninový koláč (lístkové cesto), koktaily a zapekanie všeličoho. Cesto si dieťa samo rozvaľká a naukladá si naň, čo má rado. Zapekať môžete cestoviny v malých miskách, každý si pridá do svojej zeleninu podľa chuti, zalejte to smotanou, bešamelom, syrovou omáčkou apod. a šup do rúry.
- Dajte jedlu zaujímavé názvy. Posledne sme jedli plávajúce kryhy v severnom ľadovom oceáne… (šošovicový prívarok s kúskami vajíčka na tvrdo). Fakt to zaberá.
- Namáčajte si tyčinky – slané, chlebové, zeleninové, ovocné, z lístového cesta… do rôznych dipov, jogurtov a nátierok. Najlepšie, keď je aspoň z niečoho na výber – buď jeden dip a rôzne tyčinky, alebo jeden druh tyčiniek a rôzne dipy. Dieťa skúša, čo je najlepšie. Tiež dobrý tip na detské oslavy.
- Maskujte podľa potreby jedlo za pitie, či pitie za jedlo. Môj syn veľmi málo pije, tak mu dávam jesť veľa polievok, do mlieka (džúsu) si hádže müsli a je ho lyžicou… Podobne sa to dá aj naopak. Ak dieťa nemá problém piť, ale nechce jesť, robte mu sýte koktaily a polievku dávajte (možno rozmixovanú) do hrnčeka.
- Na kašu či puding vysypte obrázok. Šablóny sa dajú aj kúpiť, ale vyrobíte si ich jednoducho. Vystrihnite nejaký vzor z tvrdého papiera alebo pevnejšieho euroobalu, priložte nad tanier a zasypte – grankom, škoricovým cukrom apod.
- Kaša – môže byť rôzna. Ovsená, pohánková, kukuričná, jačmenná, pšenová… A dá sa do nej pridať mnoho zdravých ingrediencií – hrozienka, kokos, mleté orechy, sezam, sušené ovocie… A navyše sa dá pripraviť aj na slano.
- Do nesladeného palacinkového cesta pridajte trochu zeleniny (hrášok, kukurica, mrkvička, ale aj iná) a robte hrubšie palacinko – placky. My na to máme také formy, ktoré sa položia na panvicu, cesto sa vyleje len do nich a má potom rôzne tvary. Voláme ich macko-placko a vtáčik-plackáčik.
- Placky sú u detí zvyčajne obľúbené. A dajú sa robiť aj zdravo – na plechu v rúre. A na milión spôsobov, nie len zemiakové. Cukinové, tekvicové, ovsené či kukuričné s akoukoľvek zeleninou.
- Jedlo, ktoré sa dá, servírujte ako jednohubky (vojakov). Napichnite každý kúsok na iné napichovátko.
- Nechajte dieťa nastrihať si bylinky (pažitku, petržlen, mätu…) do polievky, na cestoviny, na chlieb apod.
- Môj syn si musí niečo hádzať do každej polievky. Opečené chlebíky, suchár, hrášok…
- Rozprávajte za jedlo. (Ja malá mrkvička chcem ísť Jožkovi do bruška. Héj, nie tá, ja som tu vedľa! Mňa vezmi prvú… alebo naopak: Joj, nejedz ma, prosím, bojím sa tých veľkých zubov…. U nás sa jedlo chodí šmýkať na tobogane do čriev.)
- Obmieňajte taniere, misky, poháriky, príbor…