Ochranné sfarbenie
Čo by sa asi stalo, keby všetky zajace zo dňa na deň zmenili farbu na modrú? Nechajte deti rozvíjať túto tému, kým ich to baví. Potom si porozprávajte o ochrannom sfarbení živočíchov. Poobzerajte sa okolo seba – v tráve nevidno lúčnych koníkov, až kým vám neuskočia priamo spod nôh. Motýľa so zloženými krídlami si nevšimnete, kým sa nepohne. Kto sa ešte schováva?
Aj vy sa pokúsite vyrobiť také zvieratko, ktoré v určitom prostredí môže uniknúť zraku dravca.
Dohodnite sa vonku v prírode na malej ploche, kde vaše zvieratká umiestnite. (Môžete postupne vystriedať rôzne biotopy – les, lúka, pole, breh potoka…) Vyrábať a farbiť ich budete priamo na mieste. Úlohou každého tvorcu je urobiť zvieratko tak, aby ho spoluhráč len tak ľahko nenašiel. Pozor – zvieratko nesmie byť ničím zakryté, len voľne položené. Finta je v tom, aby čo najlepšie splynulo s prostredím.
Na jeho výrobu máte dve možnosti (a možno vymyslíte ďalšiu):
1. Telo zvieratka vymodelujte z bielej samotvrdnúcej hmoty. Aby nebolo ani príliš veľké, ani príliš malé, dajte dieťaťu kus hmoty asi veľkosti päste. Kým hmota nestvrdne, môžete ju spájať a zdobiť špajlami, drievkami, pierkami, listami, kamienkami apod. Po stvrdnutí ju namaľujte.
2. Na telo zvieratka použite dva zemiaky. Ak to chcete mať náročnejšie, namaľujte ich na bielo a až tak dajte dieťaťu. Dozdobiť sa dajú rovnako ako v prvej možnosti.