Indické násobenie a hľadanie pokladu
Rovnakým štýlom sme už raz šli po stopách pokladu – ale vtedy sme sčítavali veľké čísla. Tentokrát sme potrebovali precvičiť násobenie veľkých čísel. Len tak počítať príklady – uznajte, to je nuda. Ale keď pritom beháte, pátrate a napokon vás tie príklady dovedú ku pokladu – hoc by to bol len cukrík – to už je niečo!Ak nepoznáte algoritmus indického násobenia, pozrite si ho v predošlom článku.
Vystrihnite kartičky s príkladmi. Môžete si ich stiahnuť zadarmo v našom obchodíku. Vyberte si z nich tie, ktoré vám vyhovujú – tzn. ktoré predmety sa vo vašom okolí nachádzajú. (Ak aktivitu robíte v triede, asi tam nebudete mať „pasta“ – cestoviny, doma sa dá nájsť pravdepodobne všetko.)
Usporiadajte si vybraté kartičky podľa poradia, v akom chcete, aby dieťa počítalo, resp. hľadalo ďalšie odkazy. Prvú nechajte dieťaťu pripravenú na stole, druhú umiestnite podľa výsledku na prvej. (Ak napríklad na prvej vyjde „sleep“, dajte druhú do postele pod vankúš.) Tretiu umiestnite podľa výsledku z druhej atď. Na posledné miesto dajte nejakú drobnú odmenu.
Pri umiestňovaní kartičiek nezabudnite odstrihnúť rozlúštený výsledok! Ten je len pre vás, aby sa vám kartičky ľahšie umiestňovali, dieťa ho musí rozlúštiť samé.
Dieťaťu dajte s prvou kartičkou aj kódovaciu tabuľku. A ide sa na to! Ešte aj angličtinu si precvičíte – neznáme slovíčka si pravdaže môže dieťa vyhľadať v slovníku alebo na internete.
Ak si chcete podobné príklady vytvoriť sami, vrelo odporúčam stránku rozklad na prvočinitele. Pomôže vám nájsť vhodný príklad k danému výsledku. Výsledok si zase vymyslíte podľa slov, ktoré chcete použiť. A ako nájsť dostatočný počet vhodných slov, ktoré sa všetky skladajú z púhych 10 písmen? No, poviem vám, natrápite sa :-).
Ako hľadal poklad mladší syn, ktorý ešte nevie čítať a písať? Dočítate sa v nasledujúcom článku.