Hry na trampolíne
Na trampolíne sa deti vyskáču a vyjašia aj bez našich nápadov a inštrukcií. U nás však nastala situácia, že mladší nechcel skákať zároveň so starším, lebo sa bál, a tak som musela rýchlo vymýšľať, ako ich striedať bez hádania. Vzniklo zopár drobných hier:
- Dospelý si sadne do stredu a z času na čas natiahne pred seba nohy. Dieťa behá – skáče okolo neho dookola, pred natiahnutými nohami musí vždy zastaviť ako pred závorou. Jedno slovo vždy závoru otvára – dospelý s dostatočným predstihom zadáva úlohy. Prispôsobuje ich samozrejme schopnostiam dieťaťa. „Zviera začínajúce na D.“ „Vybrané slovo po B.“ „Loď po anglicky.“ Alebo jednoduchšie a svižnejšie – dospelý povie jedno slovo, dieťa odpovedá iným, ktoré sa rýmuje. Deti môžu dookola krúžiť spokojne aj dve naraz.
- Keď si na trampolínu ľahnete a pošúchate rukami – nohami okolo seba, „nabijete sa elektrinou“ a keď sa potom niečoho – niekoho chytíte, ucítite slabý elektrický výboj. Je z toho skvelá naháňačka – jeden sa nabíja a naháňa druhého, ktorý uniká po krajoch trampolíny dookola.
- Vybíjaná – jeden hráč si sadne doprostred (respektíve na kraj) trampolíny s mäkkou loptičkou a snaží sa ňou trafiť druhého, ktorý behá – skáče okolo neho. Po zásahu sa vymenia.
- Vďačná jednoduchá zábava pre menších – pokúšať sa vyhodiť mäkké loptičky alebo plyšákov ponad sieť von z trampolíny.
- Jedno dieťa sedí na kraji a robí „trénera“ – rozkazuje druhému, ako má skákať. Potom si vymenia úlohy. Možnosti na skákanie: „otočka“ – otočiť sa vo výskoku, „roznožka“ – roznožiť/ znožiť, „sadnúť“ – a opäť vyskočiť, „kolená hore“ – vysoký výskok, apod.
Poradíte niečo ďalšie?