Geometrické tyčky
Montessori materiál, pomocou ktorého deti stavajú rovinné geometrické útvary, merajú uhly, určujú výšku. (Geometry sticks.) Napíšem vám, čo sme s týmto materiálom robili my. (Necítim sa kompetentná na prehlásenie, že takto sa to má robiť.)
Uhly
Ostrý uhol, tupý uhol, pravý uhol. Postavili sme si ich z tyčiek – pravý uhol sa dá primerať podľa vrchnáka škatule. Hľadali sme v miestnosti, kde všade je pravý uhol. (A kde by mal byť, ale nie je, však, páni murári! Ale aspoň deti z toho mali radosť :-).)
Rozdelenie trojuholníkov
Podľa uhlov: ostrouhlé, pravouhlé, tupouhlé.
Podľa strán: rovnostranné, rovnoramenné, rôznostranné.
Výška trojuholníka
Na názorné určovanie výšky trojuholníka použila Mária Montessori olovko. Deti ľahko zistia, že v rovnostrannom trojuholníku sú všetky tri výšky rovnaké. V pravouhlom trojuholníku sú dve výšky zároveň stranami trojuholníka. V rovnoramennom trojuholníku sú dve výšky rovnaké.
„Dokážeš zostrojiť taký trojuholník, v ktorom je výška mimo trojuholníka?“
„To sa nedá!“ Ale potom predsa – aha, tupouhlý!
Súčet vnútorných uhlov trojuholníka
Z materiálu postavíme niekoľko ľubovoľných rôznych trojuholníkov. Prekreslíme ich na papier, vystrihneme. Označíme vnútorné uhly, uhly vystrihneme a sčítame – uložíme vrcholmi ku sebe. Prekvapenie – nech je pôvodný trojuholník akýkoľvek, súčet jeho vnútorných uhlov je vždy priamy uhol (čiže 180°).
Zuzana HarvanovaUt máj 13, 2014 at 12:16 am
Ahoj, super články. Chcem sa opýtať ako sú široké tie geometrické tyčky? Aby boli tak akurat pre detske pršteky. Ďakujem. A fandím a sledujem našalej! Zuzana