26sep
2011
12

Babyvak – návod na použitie

Prvý mesiac som myslela, že som si babyvak zaobstarala zbytočne – vôbec sa mi nedarilo uložiť tam syna tak, aby nám to bolo obom pohodlné. Postupne som však na to prišla a teraz neprejde deň, aby sme ho nevyužili. Preto budem rada, ak môj návod na použitie babyvaku niekomu pomôže.

Moje mylné predstavy

  • Bábätko v babyvaku neleží tak, akoby sme ho držali vystreté, či v perinke pred sebou na rukách. Skôr je to poloha ako pri kojení. Natočené mierne k nesúcej osobe, bruško na bruško. Čím je väčšie, tým viac má nôžky obtočené okolo tela nesúceho človeka, prípadne trčia z babyvaku von.
  • Návody, ktoré tvrdia, že treba najprv uložiť bábätko do babyvaku a potom ho zdvihnúť a dať na seba, sú nepoužiteľné. Nedá sa to, nikdy sa to nepodarí tak, aby bol bejbyvak správne a pohodlne nastavený.
  • Nie je jedno, ktorým smerom si na seba babyvak založím.

Ako na to?

  1. Navlečte sa do babyvaku. Premyslite si, na ktorom pleci chcete dieťa niesť. Tou rukou chyťte babyvak za kruhy, opačnú ruku a hlavu vsuňte cez babyvak. Uložte si babyvak pohodlne na pleci – pod kruhmi je výstuž, aby vás to netlačilo. Vyrovnajte si ju a posuňte poriadne na plece – aby sa nezarezávala do krku. Kruhy je najpohodlnejšie mať tesne pod plecom vpredu v jamke pod kľúčnou kosťou. (Alebo pri malých bábätkách vzadu, popíšem neskôr). Napravte si aj látku babyvaku pred sebou – podľa toho, aký spôsob nosenia chcete využiť.
  2. Vložte do babyvaku dieťa. Ako, to závisí od jednotlivých polôh, venujem tomu samostatný článok.
  3. Napravte si babyvak:
    • Utiahnite voľný koniec popruhu tak, aby bolo bábätko čo najtesnejšie pri vás. Nadľahčite ho pri tom opačnou rukou, pôjde to ľahšie.
    • Upravte si kruhy a výstuž pod nimi na pleci.
    • Vzadu látku na chrbte – spodný lem musí smerovať od pleca čo najnižšie k protiľahlému boku. Ak je vysoko pod pazuchou, bolí chrbát, pretože váha nie je rovnomerne rozložená.
    • Látku okolo bábätka – aby bolo uložené bezpečne a pohodlne. Niekedy pri tom pomôže predkloniť sa – bábätko je tak vo vaku voľnejšie, akoby v hojdacej sieti, dá sa s ním lepšie manipulovať.
  4. Keď vám dieťa v babyvaku zaspí, môžete ho položiť. Je to veľmi jednoduché. Predkloňte sa, pridržte dieťa (aj s babyvakom) tak, akoby ste ho brali na ruky, uložte ho, kam potrebujete (aj do kočíka to ide ľahko). Až keď spokojne leží a nebudí sa, vyvlečte sa z babyvaku. Môžete predtým babyvak uvoľniť – posunúť voľný koniec v kruhoch. Keď takto dieťa položíte, dá sa vziať aj naspäť na ruky, do babyvaku vkĺznete po troche cviku rýchlo. (Môj druhý syn odmietal byť v kočíku, ale dlhé trasy by som s nimi dvoma inak nezvládla. A tak sme si zvykli striedať vak-kočík-vak-kočík. Keď mi vo vaku zaspal, chvíľu v kočíku vydržal.)

Ďalšie dôležité postrehy

  • Normálna poloha babyvaku je kruhmi a zaťahovacím pruhom vpredu. Ale maličké bábätká, novorodeniatka je výhodnejšie nosiť s babyvakom nasadeným naopak. Čiže kruhy aj voľný koniec máte vzadu na chrbte. (Takže dotiahnuť babyvak si musíte buď predtým, ako tam vložíte bábo, alebo vám s tým musí niekto pomôcť.) Takto máte vpredu viac látky, do ktorej bábätko ukladáte, môžete si ho pritiahnuť vyššie.
  • Existujú rôzne nosiče typu babyvak (baby sling). Nemala som možnosť vyskúšať, ale mnohé z nich vyzerajú praktickejšie. Napríklad môžu mať namiesto kruhov zacvakávacie pracky (ako na batohu). Na niektorých sa dá zvlášť doťahovať spodný a vrchný okraj babyvaku – taký by som rada vyskúšala. Musí to byť oveľa pohodlnejšie, dá sa to lepšie nastaviť na mieru.
  • Keď si babyvak ešte len idete kúpiť – pozháňajte si taký, na ktorom sa dajú zvlášť stiahnuť okraje. (Takže si vrchný lem môžete skrátiť a bábätko si viac pritiahnuť k sebe.) To mi na mojom veľmi chýbalo, hlavne kým bol syn maličký.

12 komentárov

  • Avramová Nada

    Vyzera dost solidne a aj recenzia je kvalitne spracovany. Uvazujem o jeho kupe a sledujem teraz rozne recenzie na webe a myslim, ze som sa prave rozhodol. Vdaka!

  • Zuzana

    My sme babyvak využívali skôr doma…anetka sa narodila posledného októbra a necítila som sa na prechádzky s takým malým bábom v našej podtatranskej zime…potom neskôr sme kúpili manducu a do nej sme sa zamilovali obe, tak sme vak odložili… no ak sa podarí druhé dieťatko, tak sa na vak vyslovene teším 🙂 – po prečítaní týchto článkov o nosení drobcov a po tom ako som nie raz videla staníka vo vaku ľahko upokojeného a úplne spokojného…
    …a v kombinácii s hip seatom bude nosenie staršieho bába v babyvaku skvelé 🙂

  • Gabika

    ahoj mám jednu otázku mám 5 týždňového synčeka a babyvak na posteli obaja sa na to pozeráme, synček nevie o čo ide :-))) a ja s tým, že to sa asi natrápim kým si to nacvičíme… :-))) lebo raz sme už skúšali a plakal ako tur. ale nie to som chcela… chcela som sa opýtať … mohla by som ho brávať von v babyvaku aj keď má len 5 týždňov… v šatke ho brávam… ale tam je pritisnutý na mňa, takže mám viac menej istotu, že ho pekne hrejem… ako je to však s babyvakom… ako ho obliecť v takomto počasí… ďakujem za odpoveď… inak super stránka… kreatívna mamina…

    • Yfča

      Ahoj, ďakujem za návštevu! 🙂
      Jasné, aj v babyvaku ho môžeš vziať von. Asi trošku viac obliecť, ako do šatky, ale aj tam sa zahreje. Tiež je na tele a babyvaky sú dosť teplé (v horúcom lete až príliš…). Ja som si pre istotu požičiavala manželovu veľkú bundu, že som ju v prípade potreby natiahla z jednej strany až cez babyvak. Alebo si len vezmi dáky väčší šál so sebou a keď sa Ti bude zdať, že sa ochladilo, len ho zvonku prehoď ešte cez vak…
      Ale keď máš aj šatku, myslím, že tá je na von ideálna. Babyvak som uprednostňovala vtedy, keď som malého chcela len uspať a potom dať do kočíka (a v prípade zobudenia ho zase bez ťažkostí zdvihnúť aj s vakom…), alebo keď som vedela, že asi budem musieť kojiť počas chôdze.
      Keby si náhodou bývala niekde poblíž, rada Ti to s babyvakom ukážem. A inak dúfam, že aspoň dáke video pomôže… Držím palce!

  • Kamila

    Ahoj Yfča, som na Tvojej stránočke prvý krát…je úžasne plná výborných a praktických informácií a prehľadná a profesionálna :-). Teším sa na čítanie

    • Yfča

      Ahoj Kamilka,
      teším sa že sa páči a ďakujem!!! 🙂

  • Eva

    Díky za krásný návod na babyvak – koupila jsem si ho, abych doma měla ruce volné pro st.arší dceru. A navíc po zkušenostech s ní, kdy ji dost dlouho trápilo bříško a musela jsem ji dost dlouho nosit a chovat, tak jsem si říkala, mi babyvak uvolní ruce 🙂
    Jen jsem zatím nepřišla na to, jak do ní malou dát (bude mít 4 týdny), tak vyzkouším ten tvůj návod (z fotek, které má výrobce na svém webu se to moc nedá poznat).
    Snad se nám nošení zdaří.

    • Yfča

      Ďakujem za ocenenie! 🙂
      Presne preto som sa dala na písanie o nosení, lebo som sa zo žiadnych návodov a fotiek výrobcov nevedela vysomáriť, alebo mi prišli nepoužiteľné.
      Keby niečo nebolo jasné, alebo by niečo nešlo podľa predstáv, veľmi rada poradím a odpoviem aj na konkrétne otázky. Nosenie bábätka je úžasné a má množstvo výhod… Držím palce.

  • Eva

    Zdravím opět.
    Mám tedy konkrétní dotaz – přišlo mi, že mimi je ve vaku hodně skrčené – tedy nožičky by mi nevadily, ale příjde mi příliš předkloněná hlavička – je z ní ve vaku takový malý skrčenec, tak nevím, jestli nedělám něco blbě. Kde má být opřená u takto malých dětí hlava? Na tom vnějším vypodloženém okraji nebo uvnitř? A má být natočená tedy bříškem ke mně, že?
    Mám se raději příště ozvat na email? Nevěděla jsem, kde je lepší tě s případným dalším dotazem kontaktovat. Rozhodně se to musím s babyvakem naučit. (Už jen abych zacpala pusu manželovi, který když viděl, jak se do toho motám a nevím, tak jen povzdychl, že to bude další krám do baráku¨, co mu bude zavazet ve skříni 🙁 )
    Díky předem za odpověď

    • Yfča

      Ahojky,
      Myslím, že sem je to fajn, možno to pomôže aj niekomu inému.
      Ja som z toho bola tiež nespokojná, keď som sa učila narábať s babyvakom. Lenže potom mi jedna kamarátka dala dušu namiesto jednoduchým konštatovaním – bábätko v maternici nie je len nejak pravidelne skrútené do klbôčka, ale je pokrútené aj v rôznych iných smeroch. A aj tú hlavičku tam má v predklone. Preto si myslím, že je to preňho ešte nejaký čas po pôrode prirodzené. A fakt je, že ako rastie, začne sa aj v babyvaku samé narovnávať. Môj syn, keď mal po roku, tam ležal vystretý už ako pravítko, čo mi predtým prišlo nepredstaviteľné.
      Ak by si však z toho mala byť napriek tomu nervózna, skús polohu „kolíska inak„. Tam je hlavička vystretejšia. A mne bola táto poloha omnoho pohodlnejšia a používala som ju najčastejšie.
      K ostatným otázkam – áno, bruškom k tebe, ako pri kojení. Hlavičku skôr oprieť o vonkajší lem, ale je to v podstate jedno, skús aj tak, aj tak, čo vám bude lepšie vyhovovať.
      A ešte malé odporúčanie na záver – ak sa aj niekomu nedarí s malým bábätkom a vzdá to, skúste sa k tomu vrátiť neskôr. Bábätká veľmi rýchlo rastú a čím je dieťa väčšie, tým jednoduchšie sa s ním narába. Alebo skúste neskôr iné typy nosičov. (I keď môj najobľúbenejší je práve ring-sling, alebo babyvak, ale vkus je rôzny.) Určite však nepripravte bábätko o ten úžasný pocit bezpečia pri nosení a seba o množstvo výhod, ktoré nosením získate.
      Držím palce veľmi moc, poradím rada znova, ten dôvod „manžel“ mi je veľmi sympatický! 😀