Babyvak – návod na použitie
Prvý mesiac som myslela, že som si babyvak zaobstarala zbytočne – vôbec sa mi nedarilo uložiť tam syna tak, aby nám to bolo obom pohodlné. Postupne som však na to prišla a teraz neprejde deň, aby sme ho nevyužili. Preto budem rada, ak môj návod na použitie babyvaku niekomu pomôže.
Moje mylné predstavy
- Bábätko v babyvaku neleží tak, akoby sme ho držali vystreté, či v perinke pred sebou na rukách. Skôr je to poloha ako pri kojení. Natočené mierne k nesúcej osobe, bruško na bruško. Čím je väčšie, tým viac má nôžky obtočené okolo tela nesúceho človeka, prípadne trčia z babyvaku von.
- Návody, ktoré tvrdia, že treba najprv uložiť bábätko do babyvaku a potom ho zdvihnúť a dať na seba, sú nepoužiteľné. Nedá sa to, nikdy sa to nepodarí tak, aby bol bejbyvak správne a pohodlne nastavený.
- Nie je jedno, ktorým smerom si na seba babyvak založím.
Ako na to?
- Navlečte sa do babyvaku. Premyslite si, na ktorom pleci chcete dieťa niesť. Tou rukou chyťte babyvak za kruhy, opačnú ruku a hlavu vsuňte cez babyvak. Uložte si babyvak pohodlne na pleci – pod kruhmi je výstuž, aby vás to netlačilo. Vyrovnajte si ju a posuňte poriadne na plece – aby sa nezarezávala do krku. Kruhy je najpohodlnejšie mať tesne pod plecom vpredu v jamke pod kľúčnou kosťou. (Alebo pri malých bábätkách vzadu, popíšem neskôr). Napravte si aj látku babyvaku pred sebou – podľa toho, aký spôsob nosenia chcete využiť.
- Vložte do babyvaku dieťa. Ako, to závisí od jednotlivých polôh, venujem tomu samostatný článok.
- Napravte si babyvak:
- Utiahnite voľný koniec popruhu tak, aby bolo bábätko čo najtesnejšie pri vás. Nadľahčite ho pri tom opačnou rukou, pôjde to ľahšie.
- Upravte si kruhy a výstuž pod nimi na pleci.
- Vzadu látku na chrbte – spodný lem musí smerovať od pleca čo najnižšie k protiľahlému boku. Ak je vysoko pod pazuchou, bolí chrbát, pretože váha nie je rovnomerne rozložená.
- Látku okolo bábätka – aby bolo uložené bezpečne a pohodlne. Niekedy pri tom pomôže predkloniť sa – bábätko je tak vo vaku voľnejšie, akoby v hojdacej sieti, dá sa s ním lepšie manipulovať.
- Keď vám dieťa v babyvaku zaspí, môžete ho položiť. Je to veľmi jednoduché. Predkloňte sa, pridržte dieťa (aj s babyvakom) tak, akoby ste ho brali na ruky, uložte ho, kam potrebujete (aj do kočíka to ide ľahko). Až keď spokojne leží a nebudí sa, vyvlečte sa z babyvaku. Môžete predtým babyvak uvoľniť – posunúť voľný koniec v kruhoch. Keď takto dieťa položíte, dá sa vziať aj naspäť na ruky, do babyvaku vkĺznete po troche cviku rýchlo. (Môj druhý syn odmietal byť v kočíku, ale dlhé trasy by som s nimi dvoma inak nezvládla. A tak sme si zvykli striedať vak-kočík-vak-kočík. Keď mi vo vaku zaspal, chvíľu v kočíku vydržal.)
Ďalšie dôležité postrehy
- Normálna poloha babyvaku je kruhmi a zaťahovacím pruhom vpredu. Ale maličké bábätká, novorodeniatka je výhodnejšie nosiť s babyvakom nasadeným naopak. Čiže kruhy aj voľný koniec máte vzadu na chrbte. (Takže dotiahnuť babyvak si musíte buď predtým, ako tam vložíte bábo, alebo vám s tým musí niekto pomôcť.) Takto máte vpredu viac látky, do ktorej bábätko ukladáte, môžete si ho pritiahnuť vyššie.
- Existujú rôzne nosiče typu babyvak (baby sling). Nemala som možnosť vyskúšať, ale mnohé z nich vyzerajú praktickejšie. Napríklad môžu mať namiesto kruhov zacvakávacie pracky (ako na batohu). Na niektorých sa dá zvlášť doťahovať spodný a vrchný okraj babyvaku – taký by som rada vyskúšala. Musí to byť oveľa pohodlnejšie, dá sa to lepšie nastaviť na mieru.
- Keď si babyvak ešte len idete kúpiť – pozháňajte si taký, na ktorom sa dajú zvlášť stiahnuť okraje. (Takže si vrchný lem môžete skrátiť a bábätko si viac pritiahnuť k sebe.) To mi na mojom veľmi chýbalo, hlavne kým bol syn maličký.
Avramová NadaSt júl 07, 2010 at 7:14 pm
Vyzera dost solidne a aj recenzia je kvalitne spracovany. Uvazujem o jeho kupe a sledujem teraz rozne recenzie na webe a myslim, ze som sa prave rozhodol. Vdaka!