Násobenie na prstoch
Áno, aj násobiť sa dá na prstoch. Deťom sa isto rozžiaria oči, pretože to pôsobí ako číslo z kúzelníckeho vystúpenia. Nechajte si ho však na záver učiva. Deti by mali najprv chápať podstatu násobenia, aby ho vedeli využiť v rôznych situáciách – pri zratúvaní bonbónov v bonboniére, vypočítavaní plochy záhradky, kontrolovaní spravodlivého naloženia koláčikov na taniere. Násobenie sa dá pekne vizualizovať napríklad pomocou montessori farebných korálkových schodov. My sme si ich vyrobili zo zažehľovacích korálok.
A ako sa teda násobí na prstoch? Dá sa to s príkladmi od 6.6 do 10.10. V prvom rade musíme najprv ovládať násobilku do 5.5 – čo ale vôbec nie je ťažké. Vynásobme si napríklad 8.9. Osmičku budú predstavovať prsty na ľavej ruke, deviatku prsty na pravej ruke. Ďalšie ruky k dispozícii nemáme, tak si tých 5 prstov ku osmičke i ku deviatke iba domyslíme. Takže na ľavej ruke vystrčím 3 prsty, predstavujúce číslo 8 a na pravej 4 prsty za číslo 9. Vystreté prsty na oboch rukách sčítame – výsledok bude prestavovať desiatky.
Počet pokrčených prstov na jednej aj na druhej ruke vynásobíme – výsledok bude predstavovať jednotky.
Skúsme ešte iný príklad – trebárs 8.6:
Overte si to aj s inými príkladmi. Nedajte sa pomýliť ani pri 6.6! (Vystrieme dva palce. 1+1=2, to sú desiatky, takže zatiaľ máme 20. Násobíme skrčené prsty – 4.4=16 – a pridáme ich k tej dvadsiatke: 20+16=36.)