Montessori perlový materiál
Montessori zlatý perlový materiál pomôže deťom ujasniť si, ohmatať a vizualizovať predstavu o desiatkovej sústave, zápis čísla, sčítanie a odčítanie aj s prechodom cez desiatku, násobenie i delenie.
Zaradíme ho, keď už dieťa pozná farebné korálkové schody. Najprv materiál predstavíme. Takto vyzerá originál prezentačný podnos:
Vždy dávame pozor, aby dieťa sedelo pred materiálom a nie zo zadnej strany. Najlepšie, keď materiál rozkladáme pri stene, aby k nemu z opačnej strany nebol prístup. Ukladáme ho sprava a pomenujeme: jednotka, desiatka, stovka, tisícka. Dieťa sa najprv len trojkrokovou metódou naučí tieto názvy. Vytvára sa mu predstava, že jednotka je bod, desiatka úsečka, stovka štvorec, tisícka kocka.
Nasleduje práca s deviatkovým podnosom – k dispozícii je 9 jednotiek, 9 desiatok, 9 stoviek a 1 tisícka. „Všimol si si, že desiatka sa skladá z jednotiek? Poďme spočítať, z koľkých.“ Možete si s dieťaťom niekoľko desiatok vyrobiť – navliecť korálky na šnúrku, žinilkový drôt.
Naučíme sa vyskladať číslo, napríklad 1527. Najprv hovoríme 1 tisícka, 5 stoviek, 2 desiatky, 7 jednotiek. Každý rád má svoju farbu koberčeka, na ktorú patrí, jednotky svetlozelený, desiatky svetlomodrý, stovky svetločervený, tisícky tmavšie zelený.
Menšie deti nemusia zatiaľ vôbec používať čísla na kartičkách. Staršie najprv ukladajú čísla vedľa seba – ako na hornom obrázku, alebo pod seba vpravo vedľa uloženého materiálu. Až neskôr sa môžu dať čísla na seba a zarovnať doprava – vytvorí sa tak zápis čísla, na aký sme zvyknutí:
Tento postup má obrovskú výhodu – jednak sa dieťaťu ujasnia pozície zápisu čísla. Odpadne nejasnosť, že trojka celkom vpravo je tri, o jedno miesto doľava je tá istá trojka už zrazu tridsať. Tu jasne vidno, že na mieste jednotiek je 3, na mieste desiatok 30, atď. – nie je problém číslo uložiť. Pomáha tomu dĺžka kartičky ale aj farba. Po druhé odpadá problém so zápisom nuly – napríklad číslo tisícdeväťstoosem deti často zapíšu ako 198 – či už z nepozornosti, alebo kvôli rôznym poruchám, ako je napríklad diskalkúlia.
Po zvládnutí predošlého si môže dieťa vyskladať čísla a priradiť k nim aj kartičky:
Krásne vidno, ako čísla narastajú a menia tvar. (Kartičky som urobila vo worde, vytlačila, vymaľovala, zalaminovala, nastrihala – môžete si ich stiahnuť: čisla k perlovému materiálu.)
Pri sčítavaní môžeme úlohu zasadiť do nejakého deja. Napríklad mamička donesie domov výplatu – dieťa naberie a uloží potrebný materiál. Pod to uloží ockovu výplatu. Koľko majú spolu? Materiál sa stiahne dolu na jednu hromadu a začne sa ukladať a pritom spočítavať. Vždy začíname od jednotiek!!! Vyzerá to asi takto:
Keď chceme pokročiť k príkladom s prechodom cez desiatku, zahráme sa najprv na zmenáreň. Začneme s jednotkami. Dieťa si naberie plnú hrsť jednotiek a začne rátať, koľko ich vlastne má. Keď príde k číslu desať, ide si zameniť do banky za jednu desiatku. A tak ďalej, postupne aj s desiatkami, stovkami.
Keď mu je princíp zmenárne jasný, nie je problém so sčítaním s prechodom cez 10. Jednoducho novovzniknutú desiatku zo zmenárne pridá ku desiatkam a počíta ďalej.
Podobne vyzerá odčítanie, násobenie a delenie.
Hoci je článok dlhočizný, toto bolo predstavenie montessori perlového materiálu naozaj len veľmi z rýchlika. Ak vás zaujalo, na nete sa dajú nájsť pekné články aj videá, no najlepšie je absolvovať montessori kurz naživo, stojí to za to.