12okt
2013
0

Ako fungujeme v domácej škole

Keď som počula alebo čítala o niekom, kto praktizuje homeschooling, bola som vždy veľmi zvedavá, ako to funguje v praxi.  Napíšem vám, ako sme si to zorganizovali my.

Pondelky, utorky a stredy vyrážame z domu hneď ráno. Syn ide so mnou do školy. Ja učím až tesne pred obedom, takže dovtedy sa venujem jemu. Snažíme sa stihnúť prejsť všetky klasické učebnice a pracovné zošity, ktoré preberajú jeho spolužiaci – aby sme nemuseli nič nosiť domov a aby nám ostal štvrtok a piatok na inú robotu. Po veľkej prestávke syn absolvuje so mnou moje hodiny angličtiny (učím len 4 hodiny v týždni). Po obede chodí na krúžky do ZUŠ. Vo štvrtok a piatok ostávame doma a venujeme sa rôznym ďalším aktivitám. Pracujeme napríklad s montessori materiálom a na počítači.

Potvrdilo sa mi, že stres v rodine ozaj radikálne opadol. Priznám sa, veľkú časť z neho som vytvárala zrejme ja – dostať deti ráno z domu a večer do postele na minútu presne som pokladala za veľmi dôležité. Nerada meškám. Teraz nás netlačí toľko presne daných termínov, ráno odchádzame s vedomím, že času máme nadostač. Napriek tomu sedíme nad úlohami už o ôsmej, najneskôr pol deviatej. Super je aj, že nemusíme riešiť ospravedlnenky pri chorobe, návšteve lekára, alebo výletoch. A ten pocit v stredu, akoby už bol koniec týždňa, je na nezaplatenie! 🙂

Ostatné moje očakávania si ešte netrúfam posudzovať. Asi je prirodzené, že občas mám rozporuplné pocity, či som urobila dobre. Či som neurobila veľkú chybu, keď som ho vytrhla z kolektívu detí, ktoré má veľmi rád. Pri niektorých úlohách a problémoch jasne vnímam, že by sa lepšie riešili v skupinke – viac nápadov, jeden druhého posunie, nakopne, vydiskutujú si veci. Brainstorming sa ťažko robí jednotlivcovi. Ale keď si na druhú misku položím všetky pozitíva, vždy mi to prevážia. Tak verím, že to ostatné dobehne neskôr. Teraz si užívame neskutočnú pohodu.