Knihy pre začínajúceho čitateľa
Nájsť vhodnú knižku v slovenčine pre dieťa, ktoré sa práve naučilo čítať, je problém. V regáloch kníhkupectiev sa síce skvejú tituly s podnadpisom „prvé čítanie“, ale všetky do jedného majú dve chyby:
- nezáživný, nudný dej, o ktorý dieťa nemá záujem
- príliš veľa „hustého“ textu, pre dieťa odrádzajúce a náročné (čo na tom, že sú veľké písmenká!)
Začínajúcim čitateľom je zväčša dieťa vo veku okolo 5-7 rokov. Pozná väčšinu písmeniek, dokáže prečítať jednoduché slová a krátke vety a rozumie im. Stáva sa, že ešte ani nechodí do školy. Aby sa odvážilo zahryznúť sa do knihy, musí byť text buď napínavý, alebo vtipný, alebo na tému, ktorá je pre dieťa zaujímavá.
Prvá kniha staršieho syna, ktorú sám prečítal, bol Valibuk od Sama Chalupku. Táto nedlhá básnička je doplnená ilustráciami Ladislava Czurmu ku každému dvojveršiu. Je napínavá a trochu strašidelná – tak akurát, aby bola zaujímavá. Syn ju navyše už veľa krát počul odo mňa, tak sa tešil, že ju dokáže prečítať sám.
Druhá v poradí bola knižka z môjho detstva „Kto kam išiel a čo našiel„. Sú to vtipné básničky o zvieratách a slovenských mestách. Každá strana sa postupne otvára, takže na dieťa číhajú vždy len dva-tri zvládnuteľné riadky.
Veselú, deťmi obľúbenú tému nájdete v knižke „O krtkovi, ktorý chcel vedieť, kto sa mu vykakal na hlavu„. Text je ľahko čitateľný, mnoho slov a fráz sa opakuje. Malé písmenká v zátvorkách môže dočítať rodič.
Najväčšími favoritmi sú komixy. Veľká chyba, že po slovensky sa ich mnoho nedá nájsť. U nás doma vysvitlo, že to vôbec nie je problém, lebo syn sa vrhol na Garfielda a čeština mu vôbec neprekáža. Neskôr pribudol indiánik Yakari a Káčer Donald.
Až po vyše roku čítania komixov sa syn odvážil pustiť sa do niečoho rozsiahlejšieho. Čítala som mu po večeroch Astrid Lindgrenovú Bratia Levie srdce. Keď som raz prestala vo veľmi napínavom momente (asi v polovici), vrhol sa na ňu a zlupol ju do konca za dva dni. Tak teraz už nebudeme mať taký problém vybrať mu niečo na čítanie.
Ale aj tak by som bola rada, keby ste mi napísali nejaké overené tipy na dobrú literatúru. Nech má mladší syn väčší výber! 🙂