11apr
2012
1

Cudzí jazyk v škôlke – usporiadanie hodiny

Ako usporiadať vyučovaciu hodinu čo najefektívnejšie? Tak, aby to deti bavilo, aby sa na hodiny tešili a pritom z toho vyťažili čo najviac vedomostí? Nie som odborník a nemám zaručený patent na dokonalé vyučovanie. Ponúkam len zopár postrehov z posledného pol roka, keď som učila angličtinu u syna v škôlke. Snáď niekomu pomôžu a inšpirujú. Keďže som dovtedy s takými maličkými deťmi nepracovala, dosť som sa s tým zo začiatku borila. No bavilo ma to veľmi a keďže rada nad vecami premýšľam, dopracovala som sa postupne k (aspoň mojej :-)) spokojnosti.

Systém práce na cca 45 minútovú vyučovaciu hodinu pre skupinku do 10-12 detí, ktorý sa mi veľmi osvedčil:

  1. Spoločné pohybové aktivity. Opakovanie známych pesničiek, rôzne hry.
  2. Divadielko. Klasická rozprávka, či príbeh z knižky, ktorý obsahuje len pár nových – neznámych slovíčok. Slovíčka ozrejmiť vopred. Využiť maňušky, nakreslené postavičky na špajlách, či panáčikov a „kulisy“ z lega dupla. Bohato dopĺňať mimikou a gestikuláciou. Ideálne je k príbehu pridať aj pesničku na rovnakú tému.
  3. Aktivity na výber, rozložené na 3-4 miestach. Pri nich pustiť dookola k danej téme vhodne namixované známe pesničky, riekanky a rozprávky na počúvanie originál angličtiny. Popri tom obchádzať deti a každému sa venovať individuálne – komentujem v angličtine, čo práve robia, pohrám sa.
  4. Práca na doma. Samozrejme, nik sa nedá do ničoho nútiť a prirodzene nie pre každého rodiča je cudzí jazyk rovnakou prioritou. Ale spomeňte si na časy, keď ste navštevovali jazykovú školu či kurz – ani dospelý sa za osamotených 45 minút týždenne takmer nič nenaučí. Na deťoch už po pár prvých týždňoch výrazne poznať, či sa venujú angličtine aj doma. Myslím, že je fér ponúknuť rodičom vhodné aktivity a pre tých jazyka neznalých aspoň dať k dispozícii pesničky, rozprávky a hovorené slovo v angličtine na počúvanie. Na internete je bohatý výber, dieťa si môže pozrieť aspoň rozprávku na dobrú noc v angličtine. Pokiaľ bude tematicky zladená s hodinou a prebratými slovíčkami, osoh je určite veľký.

Kým som sa snažila vyplniť spoločnými aktivitami celú vyučovaciu hodinu, bol to neustály boj o udržanie pozornosti. Divadielko je absolútne spoľahlivé a vždy zaujalo všetkých bez rozdielu. Ale keď som ho zaradila na začiatok, mohla som po ňom rovno skončiť – už sme nič viac neurobili. Ak po ňom nasledujú úlohy na výber, je to pre deti vítané uvoľnenie a pokračovanie pokojnej atmosféry. Každému sa pritom stihnem venovať individuálne a deti nemusia nútene čakať, kedy prídu na rad (predbiehať sa so slovom a striehnuť, či som nikoho nevynechala…). Kým sa dieťaťu práve nevenujem osobne, vypĺňa čas zmysluplnou aktivitou a hrou a často si pri tom samé rozpráva anglické slovíčka, prípadne sa pripojí k pesničke z cd-prehrávača.

Comment (1)

  • Katarina

    AHOJ IVI, napisala som ti koment k tomuto clanku na FB do spravy, lebo vcera mi sem nesko pridat.