03jún
2011
2

Hry na horúce dni

Hry s vodou, využívané najmä v detských táboroch. Ale môžu poslúžiť i na rodinnej dovolenke, či v sparnom dni pre vaše dieťa na dvore. S vodou sa dá hrať kedykoľvek a kdekoľvek, sem som preto zaradila skôr tie aktivity, pri ktorých je viac než isté, že hráč skončí mokrý.

Čerpadlá

Súťaž družstiev. Družstvá sa zoradia do radu medzi lavórom plným vody a prázdnym vedrom na druhej strane. Úlohou je preliať vodu z plnej nádoby do prázdnej. Nesmú sa používať ruky, hráči si ich držia za chrbtom. Voda sa prelieva pomocu plastových pohárov. Každý hráč drží jeden v zuboch.

Hlavolam – chyták

Po dni plnom bláznenia a veselých aktivít – keď už nikto nečaká záludnosť a nutnosť používať mozog 🙂 – položí vedúci otázku: „Kto sa dokáže napiť s vystretou rukou?“ …a veru riešenie neprezradím. Keď už viete, že je to chyták, musí to byť jednoduché!

Napiť sa z pohára bez rúk

Tentokrát to nie je žiaden chyták a naozaj sa to dá. Nie každý pohár je na to rovnako vhodný, treba poskúšať. Niektorí telesne postihnutí ľudia sú na to dokonca odkázaní (pokiaľ nepijú cez slamku, alebo nemajú asistenta). Možno využiť na debatu s deťmi.

Obliecť sa s miskou vody v ruke

Myslím, že bližší popis nie je potrebný. Zábava aj pre samotné dieťa, alebo súťaž na tábor, či úloha na jedno stanovisko dlhšej hry.

Pri potoku

Vari najvďačnejšie miesto na voľnú hru detí akéhokoľvek veku. Stavanie hrádzí, púšťanie lodiek, zostrojovanie mlynov, hĺbenie plavebných kanálov. Fantázii sa medze nekladú. Deti sa vybláznia a užitočne strávia čas aj bez pravidiel.

Vodné bomby

Balóny napustené vodou sa dajú využiť mnohými spôsobmi. Len tak si ich hádzať do kruhu a čakať, kedy vybuchnú, triafať na cieľ, zahrať si s nimi vybíjanú, či vymyslieť zložitejšiu bojovú hru. Úlohou môže byť aj zostrojiť katapult na ich vystreľovanie a súťažiť, ktorý má lepší dostrel.

Nosenie vody lyžicou

Klasická štafeta pre družstvá. Pre malé deti zábavka aj bez súťaženia, či dokonca spoločnosti iných detí.

Jablkolov

Klasika najklasickejšia – vyloviť/ zjesť jablko v lavóri vody bez pomoci rúk.

Ľad

Dajte vopred zamraziť rôzne zafarbenú vodu. Pri roztápaní ľadových kociek môžete pozorovať miešanie farieb. Vyskúšajte si aj rôzne spôsoby topenie ľadu a skúste zistiť, ktorý je najrýchlejší (vo vode, v rukách, pod tričkom, posolením, apod.)

2 komentáre

  • Zuzana

    🙂 keby už bolo tak teplo, aby sa to vodné šantenie dalo zrealizovať 🙂

  • Timea

    Ďakujem za skvelé nápady! Spravíme na tábore 🙂