17okt
2011
6

Babyvak – spôsoby nosenia

Rôzne spôsoby nosenia v babyvaku, popis + video.

  • Kolíska (cradle hold). Bábätko má hlavu pri nosnom pleci, opretú o vonkajší mäkký lem babyvaku. Vnútorný lem povytiahnite, aby bol medzi vami a bábätkom – bábätko sa tak ocitne v akejsi kapse. Bruško na bruško, nožičky obtočené okolo vás smerom dozadu. Nebojte sa toho, že je bábätko schúlené, túto polohu dobre pozná z maternice, je mu príjemná a prospešná. Môj syn je už na túto polohu príliš veľký, preto je na videu bábika (cca 40cm).
  • Kolíska inak. Chyťte oboma rukami protiľahlé lemy babyvaku a roztiahnite ho pred sebou do šírky. Do tejto kapsy príde bábätko tak, že má nôžky pod vašim nosným plecom a hlavičku na protiľahlom boku. Táto poloha mne a môjmu synovi vyhovuje najviac. Mal obdobie, keď inak cez deň ani nevedel zaspať a doteraz si tak rád oddýchne. Pozrite si video v článku „Babyvak – návod na použitie“ – tam však práve ležať nechcel, keď toho bolo okolo toľko na pozeranie :-).
  • Maznanie (snuggle hold). V slovenských a českých návodoch všade chýba podstatná informácia – pri tomto držaní si treba babyvak nasadiť naopak! Čiže voľným koncom na doťahovanie babyvaku smerom dozadu, na chrbát. Kruhy si nechajte vpredu, v jamke pod kľúčnou kosťou, ale zaťahovací koniec smeruje vlastne dohora, dozadu. Takto máte vpredu viac látky. Bábätko do nej posadíte tvárou ku vám. Nôžky naširoko rozkročené, môžu od kolienok vytŕčať von, ale môžu aj celé ostať schované. Spodný mäkký lem babyvaku dobre zasuňte pod zadoček. Vrchný lem u malých bábätiek vytiahnite až nad hlavičku, inak musí ísť minimálne pod pazušky.
  • Klokanček (kangaroo carry). Poloha vhodná približne od 4 mesiacov. Dieťa „sedí“ v babyvaku smerom dopredu, opreté chrbátikom o vás, nožičky skrčené pred sebou. Buď v tureckom sede, alebo nôžky vystreté dohora pred sebou, väčším deťom môžu nôžky od kolien vytŕčať von.
  • Sedenie na boku (hip straddle). Vhodné až pre deti, ktoré vedia samé sedieť. Takže najskôr od 6 mesiacov, podľa pani Kiedroňovej (kniha Něžná náruč rodičů) ešte neskôr. Dieťa sedí na vašom boku, látku babyvaku mu treba dobre stiahnuť, aby ju malo pod zadočkom až po kolienka rozkročených nôh. Hore by malo mať kvôli bezpečnosti látku aspoň pod pazuškami, môže sa dovnútra schovať aj celé. Takto sa dá dieťa niesť vpredu, naboku aj vzadu na chrbte.

6 komentárov

  • Jula

    Toto by som chcela urcite vyskust, ked sa nasa mala narodi 🙂 Je to super, nemusim ist na nejaky kurz, kde by to ukazovali 🙂

  • Iva Motyl

    Ja som mala pri prvom dietati tiez iba satku a narazila som na rovnaky problem pri vkladani do „kolisky“, proste nam to neslo a po par hysterickych revoch mojho syna sme to vzdali a nosili sme sa hned vo zvislej polohe, dufajuc, ze to hadam pomoze bedrovym klbikom kedze som ho nemienila balit nasiroko. V kazdom pripade Misko bol spokojny.
    Teraz som si pre druhe dieta zadovazila nosic manduca lebo mame tropicke leto s horucavou vyse 30 stupnov a nosenie v satke bolo fakt narocne, sauna je nic. Opat som vzdala koliskove nosenie, proste mi to neslo ani s Hanickou a nosim ju cca od 6 tyzdnov zvislo v nosici. Je tam spokojna ako mala blska, do dvoch minut tam zaspinka a spi dlhsie ako v postielke alebo kociku 🙂

  • Lubica

    po nedávnych neúspechoch s polohou v kolíske som bola znechutená, ale poloha klokančeka je super – Samko ( 3 mesiace) sa v nej práve super vyprdkal a spokojne zaspal …