03okt
2011
2

200 výtvarných činností

Skvelá knižka, autorkou je Maryann Kohlová. Nájdete v nej zásobu výtvarných zážitkov na celý rok. Sú určené predovšetkým deťom od 3 do 6 rokov.

Jej hlavným heslom je: „Podstatný je proces, nie výsledok. To znamená, že deti môžu slobodne objavovať rôzne materiály a ich jedinečné vlastnosti. Nemusia napodobňovať diela dospelých ani svojich kamarátov. Neexistuje žiadny správny alebo nesprávny spôsob, ako by sa to malo robiť, existuje len ich spôsob. Oni sú umelcami… Hlavná je radosť z tvorenia.

Presne podľa autorkinho presvedčenia v knižke nenájdete pracovné postupy na vytvorenie konkrétneho dielka, ale množstvo rôznych techník. Využíva dostupné materiály, ktoré sa dajú kúpiť v papiernictve, či sa bežne používajú v kuchyni. Výsledkom väčšinou nebudú veľdiela vhodné na nástenku do škôlky, ale zato budú deti zažívať radosť z objavovania, tvorenia a slobody prejavu. Oveľa cennejší zážitok, ako vytvoriť osemnástu rovnakú lienočku z orechovej škrupinky…

Maľovaním a modelovaním podľa predlohy sa síce tiež precvičuje jemná motorika, ale nezostáva žiaden priestor na zapojenie a rozvíjanie fantázie a tvorivosti. Časom to nutne vedie k tomu, že deti strácajú odvahu skúšať niečo nové, strácajú chuť výtvarne sa prejavovať (pretože vidia, že sa im to kuriatko nepodarilo tak, ako ho urobila pani učiteľka…).

Aspoň malá ochutnávka námetov z knižky 200 výtvarných činností:

  • Tieňová kresba. Na prechádzke hľadáme na zemi zaujímavý tieň. Naň položíme papier a obkreslíme ho štetcami, či kriedou. Ľubovoľne dotvoríme.
  • Maľovanie s rozprašovačom. Vonku položíme tvrdý papier na rovný povrch, kvapkáme naň husté temperové farby zo štetca. Farebné kvapky poprášime vodou z rozprašovača a sledujeme, ako sa rozpíjajú.
  • Tkanie na plote. Na dobre prístupnom pletivovom plote tkáme a omotávame okolo neho rôzny materiál. Stačí dať deťom k dispozícii stuhy, priadzu, vlnu, povrázky… Podobne sa dá vyšívať na košíku.
  • Alobalové poklady. Na lepenku nalepíme rôzne drobné trojrozmerné predmety (gorálky, šrauby, matice, sponky, gumičky…). Celú lepenku natrieme lepidlom pomocou veľkého štetca. Na vrch opatrne priložíme alobal a jemne ho pritlačíme k predmetom.
  • Lisovaná modelovacia hmota. Na kúsok plexiskla ukladáme malé guľôčky a valčeky z plastelíny. Môžme ich skúšať ukladať do nejakého tvaru. Potom ich prikryjeme druhým kúskom plexiskla, pritlačíme ich k sebe – plastelína sa rozpučí. Vzniknutý obrázok môžeme zarámovať zlepením krajov plexiskla izolačnou páskou.
  • Maľovanie s kyvadlom. Dospelý prichystá lievik – okolo vrchného okraju priviaže špagátiky tak, aby sa dal lievik zavesiť. Vo fľaši zmieša tekutý škrob a práškovú temperovú farbu tak, aby výsledná tekutina nebola príliš riedka. Naleje ju do lievika, kým spodok zapcháva prstom. Potom otvor pustí a lievik rozhojdá nad papierom. Lievik udržiavame v pohybe, kým nevytečie celá farba.
  • Hojdavé maľovanie. Na štetce priviažeme špagátiky, namočíme ich do temperovej farby. Stojíme nad papierom, štetec hojdáme na špagátiku a obtierame o papier.
  • Kukuričné razítko. Olúpaný kukuričný klások necháme usušiť. Na podnos nalejeme trochu farby (temperovej), kukuričným valčekom po nej prejdeme a takto nafarbeným valčekom prechádzame po papieri. Môžeme použiť ako darčekový papier, alebo ako podklad pre ďalšie maľovanie.

2 komentáre

  • Iva Motyl

    My sme zasa objavili skvelu knizku s pokusmi na rozlicne temy od vydavatelstva Svojtka, tiez je tak pre deti od 3-4 rokov vyssie, su tam rozne narocne typy pokusov napr. drak, ktory peni alebo „pasca“ na motyle, ale su tam aj pokusy o elektrine pre starsich. Mne sa teda velmi paci lebo pokryva rozne zaujimave temy a pokusy su rozlicnej obtiaznosti.

    http://www.svojtka.sk/detail/100_vedeckych_experimentov/

    Vseobecne mam rada toto nakladatelstvo, maju podla mna velmi pekne knihy pre deti aj dospelych .