Zoznámenie s písmenkami
Pri nasledujúcich aktivitách nie je potrebné, aby dieťa písmenká poznalo. Ani nie je nutným cieľom, aby sa ich pri tom naučilo čítať. Preto ich rovnako ako prvákom môžeme ponúknuť aj dvojročným drobcom. Deti si písmenká ohmatajú, oboznámia sa s rôznymi tvarmi, zahrajú sa. Zabavia sa aj väčšie deti, ktoré už dávno samostatne čítajú, ale niečo podobné dosiaľ neskúšali. Tým najmenším nechajme pri hre väčšiu voľnosť, nenúťme ich do niečoho, čo ich už prestalo baviť. Čítajúce deti už budú vedieť riešiť úlohy systematicky. Preskúmané písmenká môžu aj zapisovať do príslušných stĺpcov (množín).
Na úlohy budete potrebovať sadu trojrozmerných písmen. Bežne dostať kúpiť umelohmotné ako magnetky na chladničku, ale zoženiete aj drevené či penové.
Nechajte deti skúmať. Ktoré písmenká
- dokážu samostatne stáť?
- sa dajú navliecť na šnúrku?
- sú symetrické? (Ukážte dieťaťu, ako sa to dá vyskúšať so zrkadlom.) Náročnejšia úloha pre super šikovných: ktoré písmenká majú jednu a ktoré dve osy súmernosti?
- sa dajú narysovať pravítkom? (Tzn. skladajú sa iba z rovných čiar.)
- dokážeš obtiahnuť prstom jedným ťahom tak, aby si po žiadnej časti neprešiel viackrát?
- sa ukrývajú jedno v druhom? (Dajú sa položiť jedno na druhé tak, aby sa nezmenil pôdorys.) Aká najvyššia kopa sa dá takto urobiť? (Napríklad E, L, F, I)
- pasujú do vkladačky?