Prečo nosiť bábätko a batoľa?
Dôvody sa dajú zhrnúť do dvoch jednoduchých bodov:
- je to prospešné pre celkový rozvoj bábätka
- je to praktické pre mamičku (či iného opatrovateľa)
Rozmenené na drobné:
- Nosené dieťa je v centre diania, ale nie stredobodom pozornosti. Ideálna kombinácia pre jeho rozvoj. Má množstvo prirodzených podnetov, učí sa byť súčasťou spoločnosti.
- Mnohým deťom trpiacim kolikami niektoré polohy nosenia výrazne uľavia. Taktiež náročné bábätká, ktoré sú večne nespokojné, sa nosením utíšia.
- Keď je dieťa zvyknuté na nosič, máte jednoduchý prostriedok ako mu zabezpečiť pocit bezpečia kamkoľvek idete. Pri cestovaní, na návšteve, u lekára – v nosiči sa skôr upokojí, či zaspí.
- Ak má vaše dieťa kŕčovitý stisk čeľustí a pri kojení hryzie, skúste kojiť počas chôdze. MUDr. William Sears odporúča, že to pomáha. (Autor vzťahovej výchovy, Baby book.)
- Bábätko očakáva, že aj po narodení bude v neustálej tesnej blízkosti mamy, či iného opatrovateľa. Má to geneticky zakódované tisíckami rokov, pár storočí kočíkov a samostatných postieľok to ešte nemohlo zmazať. (Prvý kočík zostrojil záhradný architekt William Kent v roku 1733.)
- Neustála prítomnosť bábätka stimuluje tvorbu mlieka. Tiež učí mamu lepšie poznávať jeho potreby a pohotovo na ne reagovať.
- V nosiči má dieťaťko podobné podmienky, aké sú mu dôverne známe z maternice. Je v tesnom priestore, schúlené v rovnakej polohe, počuje tlkot srdca a mamine pohyby ho kolíšu.
- Keď je mama zvyknutá nosiť svoje bábätko, mnoho vecí je jednoduchších. Potrebuje ísť na úrady so samými schodmi alebo sa presúva autobusmi ? Nechá kočík doma. Treba otvoriť poštárke či vyniesť smeti? Šup do vaku a ide sa. Nemusí kupovať ohrádku na bezpečné odkladanie dieťaťa. Domáce práce nemusí stihnúť rýchlo, kým bábo spí. Dieťatko sa prác rado zúčastní v šatke a keď zaspí, mamka má trochu voľna aj pre seba.
- Väčšie dieťa v nosiči vidí to isté, čo vy, z rovnakej perspektívy a dá sa s ním efektívnejšie komunikovať. Skúste absolvovať napríklad výlet do ZOO s ročným dieťaťom najprv v kočíku a potom v nosiči. Rýchlo postrehnete ten rozdiel.
EvinaŠt okt 21, 2010 at 8:45 am
No, tak na nosenie deti v babyvaku ci babysatke mam trosku iny nazor – su deti, ktorym to vyhovuje a su deti, ktorym to je proti srsti. Satka z mojho pohladu nie je to prave orechove, pretoze naucit sa ju spravne uvazovat chce podla mna naozaj hodne cviku a zvladne to podla mna len mama – otec ci stari rodicia to v drvivej vacsine zavrhnu. Babyvak je jednoduchsi a podla mna v nom dieta ma aj „lepsi zivotny priestor“, ale z mojej skusenosti sa maly v nom nikdy dobre nevyspal a na domace prace by som ho v ziadnom pripade nevyuzivala. Neviem si dobre predstavit, ako by som vysavala a utierala dlazku s dietatom v babyvaku, ci umyvala kupelu, okna a pod. Jednak pri tom pouzivam chemicke prostriedky, ktore take dieta nema co dychat, jednak zakonite sa pri tom clovek potrebuje trochu ohnut. No a varit a mat dieta v babyvaku by som kategoricky odmietla, podla mna je to dost nebezpecne…No a nehovorim o zatazi na chrbticu matky. Mna neskutocne bolel cely chrbat, len ked som nosila maleho na rukach, takze predstava, ze by mal syn byt na mne zaveseny dlhsie, bola hrozna. Je mozne, ze niektore deti nosenie v babyvaku utisi a ze v niektorych pripadoch (vybavovanie po uradocha pod.) je to prakticke, ale osobne by som mu neprikladala az taky velky vyznam. Ja moje deti vela mojkam, takze su vela v priamom kontakte so mnou, ci inymi clenmi rodiny, takze nie su o nic ochudobne, hoci dceru som v ziadnom vaku nenosila a syna len malo. A na margo celkoveho rozvoja deti – poznam viacero rodin, kde deti vobec nenosili na rukach a absolutne tie deti nezaostavaju vo vyvoji, povedala by som skor naopak, ze su ovela samostatnejsie ako ini ich rovesnesnici a pritom maju vytvoreni velmi pekny vzath s matkou….No este k tym kocikom a postielkam – je pravda, ze boli vymyslene neskor, ale kolisky pre deti su tu uz dlho. No a to, ze v poslednej dobe sa zas tak velmi preferuje nosenie v satkach a babyvakoch, je podla mna aj otazka obchodu – samozrejme, ze ich vyrobcovia chcu na nich cim najviac zarobit a tak budu vychvalovane, tak, ako je to pri vsetkom. Tym nechcem povedat, aby mamicky, ktorym to vyhovuje babyvak neskusili, ale ma to podla mna aj svoje uskalia….