Keď už deti nevládzu kráčať
Motivačné hry na výlety a prechádzky pre malé deti. Vaše dieťa už od únavy padá na nos a nechce ísť ďalej. Nôžky bolia, chodiť sa nedá. A vy ešte potrebujete zájsť kilometer – dva k cieľu, či domov. Najjednoduchšie je dieťa odviezť alebo odniesť. Ak sa to z nejakého dôvodu nedá, treba rýchlo niečo vymyslieť. Keď už človeku dochádza fantázia, strácame trpezlivosť a ľahko začneme byť na inokedy najdrahšie bytosti pod slnkom zlí. Pomôžme si teda nápadmi:
- Rodič predstavuje krokodíla, deti pred ním utekajú z ostrova na ostrov, medzi ostrovmi sa ich pokúša chytiť. (Ostrov môže byť dlaždica určitej farby, trs trávy, veľký kameň apod.)
- Hry s tieňami – môžete si tiene naháňať, skákať na ne, skrývať svoj tieň do iných veľkých tieňov (domov, stromov…), skúšať tieňom niečo napodobniť (vtáka, mlyn, krokodíla…)
- Podľa druhu chodníka – buď preskakovať z niečoho na niečo, alebo sa niečomu vyhýbať. Napríklad na dlažbe – „nesmieš stúpiť na čiaru“, na horskom chodníku – „skáč z kameňa na kameň“, na zarastenom chodníku – „preskakuj cez trsy trávy“.
- Dospelý ide kúsok pred deťmi, v určitých intervaloch im urobí zatvorenú závoru (rukami, dlhou trávou, palicou). Otvorí sa, len keď povedia správne heslo. Požiadavky na heslo môže zadávať rôzne – slovo, ktoré začína na dané písmeno/slabiku, určitý okruh vecí – zvieratká zo ZOO, značky áut apod. Najlepšie je zadať úlohu chvíľu vopred, aby deti pri chôdzi museli myslieť na niečo iné, ako boľavé nohy.
- Určité úseky dieťa prechádza pospiatky so zrkadlom v ruke. (Vhodné len niekde a treba sa pripraviť vopred.)
- Rodič kráča kúsok pred deťmi a kriedou kreslí na zem vopred dohodnuté značky, čo majú urobiť. (Napríklad „nota“ = zaspievaj pesničku, „kruhová šípka“ = otoč sa dookola…)
- Rodič predbehne dieťa o 10-20 metrov, dieťa zakričí jednu z možností a rozbehne sa k nemu. „Kolotoč“ = vyskočí na ruky, rodič ho zatočí dookola. „Tunel“ = rozkročí nohy, dieťa podlezie. „Lietadlo“ = zdvihne dieťa nad hlavu. Atď.
- V snehu kreslíme dlhou palicou, inak kriedou na chodník. „Rovná čiara“ = cesta, dieťa ide ako auto – krúti akože volantom. „Vlnitá čiara“ = more, dieťa akože vesluje v lodi. „Preškrtávaná čiara“ = koľajnice, dieťa predstavuje vlak. „Oblaky“ = dieťa letí ako lietadlo.
- „Kto prvý zbadá …, dostane … (cukrík, nálepku, bodku fixou na čelo apod.)“
- Rodič kladie dieťaťu otázky od výmyslu sveta, dieťa na všetko musí odpovedať tvarom slova „párky„. (Rodič sa samozrejme snaží vymýšľať otázky tak, aby to dieťa čo najviac pobavilo…)
- Na čarodejníka. Vezmeme si do rúk čarodejné paličky a premieňame toho druhého na všeličo, čo zvláštne chodí. (Slimák, zajko, formula, terénne auto…)
- Rodič v určitých rozostupoch predstavuje čerpacie stanice. Dieťa príde, akože natankuje, rodič mu oznámi, aký benzín: skackavý, spevavý, pretekársky, prdkavý, spiatočnícky… Dieťa ďalej podľa toho kráča, až kým nepríde na ďalšiu „benzínovú pumpu“.
- Určité opakujúce sa predmety v okolí (napríklad kanál na kraji cesty, pätník, turistická značka…) predstavujú obchody. Rodič určuje, aký obchod bude ten nasledujúci (obuv, potraviny, hračkárstvo, cukráreň, papiernictvo…) a dieťa si v každom akože niečo kúpi.
- Kopať si niečo pred sebou – loptu, kameň, šišku.